Ridgeview Elementary School Home
Meet the Ridgeview Staff

ADMINISTRATORS

Tyler Shannon, Principal, 736-7000

Heather Buckman, Asst. Principal, 736-7001

SPECIALS

Belinda Ambrose, Art, x2379, Web Page

Jeff Seba, Music, x2457, Web Page

Shella Pressly, P.E., x2520, Web Page

Nancy Wilcox, Library  Media, 736-7004, LMC Page

Nickie Highland, Library Paraprofessional, x2420

PEAK

Angie Stubbs, PEAK, x2517, PEAK Page

Maia Foust, PEAK, x2693,  PEAK Page

Renee Stirtz, PEAK, x2528, PEAK Page

Jan Newland, Paraprofessional, x2528

SPECIAL SERVICES

Karen Ingram, Special Services, x2104

Molly Labanowski, Special Services, x2498

Holly Logan, Special Services, x2571

Kathryn Weaver, Special Services, x2949

Donna Macaluso, Paraprofessional, x2556

Tammy Friend, Paraprofessional, x2498

Jody Hamlin, Paraprofessional, x2571
Shannon Edwards, Paraprofessional, x

Melissa McBrayer, Paraprofessional, x

Literacy/Speech

Nicole Hicks, Reading Specialist, x2348, Web page

Amy Nuetzmann, Reading, x2583

Emily Smith , Speech, x2997

Jayme Brady,  Speech, x2236

ADMINISTRATIVE SUPPORT

Kathy Markus, Administrative Assistant, 736-5452

Lori Auman, Office Para, 736-5451

Sarah Davis, Counselor, 736-7003

Leslie WatersNurse, 736-7002, Nurse's Office

Kari SimonNurse Aide, 736-7002

Tori Roth, Psychologist, x7146

Cathi Marty-Scott, Social Worker, x2487

Beth Fuller, Process Coordinator, x6755

Ashley Duvall, Innovation Learning Coach, x2726

Rob Leytham, Focus Room, x2240

Additional Support

Ed Leal, Technology Support
Scott Alexander, Long Term Float Substitute

Erica Brooks, Strings, Web Page

RV Kidszone, Matt Elder - Site Director, 736-7008, Kidszone Page

 

GRADE LEVELS

KINDERGARTEN

Kitty Long, x2491, Web page

Beth Rieger, x2351, Web page

Brittney Boutz, x2303, Web Page

FIRST GRADE

Stephanie Green, x2480, Web page

Laurie Hutchison, x2484, Web page

Gretchen Klinefelter, x2481, Web page

Whitney Neth, x2271, Web Page

SECOND GRADE

Kelly Burnett, x2340, Web page

Charissa Craft , x2331, Web page

Bobbi Jo Linebach, x2453, Web Page

Hayley Wollard, x2398, Web page

THIRD GRADE

Sarah Green, x, Web page

Tracy Hughes, x, Web page

Amy Little, x, Web page

FOURTH GRADE

Jennifer Francis, x2437 , Web page

Jaysa Hartman , x2496, Web page

Emily Wales, x2492, Web page


FIFTH GRADE
Katie Dolezal, x2460, Web page

Cassandra Hopkins x, Web page

Teacher, x, Web page

CUSTODIANS/CAFETERIA

Dora Hudlemeyer, Head Custodian, x2770

Cassie Bravenec, Custodian

Marshall Sharp, Custodian

Carol Luckow, Cafeteria Manager, x7007

Gerri Lakes, Cafeteria, x7007

Janet Russo, Cafeteria, x7007

Dana Whitten, Cafeteria, x7007

TLC

Kayla Casey, TLC Teacher, x2657, 

Sabrina Grant, TLC Teacher, x2666, Web page

Sonia Reagan, Behaviorist, x2488, Web page

Jennifer RitchieTLC Paraprofessional, x2657

Shelly Ibok, TLC Paraprofessional, x2666

Nick Maysent, TLC Paraprofessional, x2666

Rhonda Gordon, TLC Paraprofessional, x2666

Jodie Ewing, TLC Paraprofessional, x2666

Tiffany Sanders, TLC Paraprofessional, x2666

ESC

Allison LaRocca, ESC, x2201

Jennifer Preston, ESC Paraprofessional, x2201

Jennifer Janning, ESC Paraprofessional, x2201

Bailey Owen, ESC Paraprofessional, x2201

Patrick Stief, ESC Paraprofessional, x2201